Drukarki HP - opisy, materiały eksploatacyjne, strona dotycząca tylko marki Hewlett-Packard i drukarek serii Deskjet, Laserjet, Designjet, Officejet i innych ...
Pierwszy komputer PDF Drukuj E-mail
Napisał Arek   
sobota, 12 styczeń 2008
Magazym Wired uznał HP za twórcę pierwszego komputera osobistego, w 1968, Hewlett-Packard 9100A. HP nazwał go wprawdzie kalkulatorem biurkowym, ale jak przyznał Bill Hewlett "Jeżeli nazwalibyśmy go komputerem, nie spodobałoby się to naszym klientom - guru komputerowym, bo nie wyglądał jak IBM". Osiągnięciem w tamtych czasach było, ze układ logiczny (scalony) nie wymagał zastosowania żadnych mikrochipów. Możliwości obliczeniowe i programowalność ówczesnych komputerów były porównywalne do współczesnych zaawansowanych kalkulatorów naukowych. Zestaw wraz z monitorem, drukarką i pamięcią magnetyczną kosztował około 5000 $.

Firma zdobyła światowe uznanie dzięki wielu swoim produktom. Stworzyli oni m.in.:

    * pierwszy naukowy kalkulator kieszonkowy, HP-35 (1972)
    * pierwszy kieszonkowy kalkulator programowalny, HP-65 (1974)
    * pierwszy kalkulator alfanumeryczny, programowalny, HP-41C (1979)
    * pierwszy kalkulator graficzny, HP-28C
    * HP wspólnie z koncernem SONY opracował i wprowadził na rynek 3,5" dyskietkę 1,44 MB i napęd do niej
    * to właśnie na zamówienie HP powstał w firmie Intel pierwszy mikroprocesor w postaci układu scalonego 4040 jako serca nowego kalkulatora

Podobnie jak kalkulatory, uznanie zyskały też oscyloskopy, analizatory logiczne i inne instrumenty pomiarowe, ze względu na swoja trwałość i dokładność. Filozofią firmy w tym okresie było "tworzyć sprzęt dla gościa, który siedzi na krześle obok"

Uważa się też, że to właśnie HP dała początek Dolinie Krzemowej.

Hewlett-Packard znana jest przede wszystkim z produkcji sprzętu komputerowego i elektronicznego, ale dostarcza też infrastrukturę informatyczną, rozwiązania w zakresie druku i przetwarzania obrazu.

Wśród znanych technologii opracowanych przez spółkę znajduje się odmiana Uniksa HP-UX oraz procesory PA-RISC, a także liczne usprawnienia w dziedzinie druku.

źródło: wikipedia.org 
< Poprzedni
  home         about us     contact us
 

http://www.e-hp.pl