Drukarki HP - opisy, materiały eksploatacyjne, strona dotycząca tylko marki Hewlett-Packard i drukarek serii Deskjet, Laserjet, Designjet, Officejet i innych ...
Historia firmy PDF Drukuj E-mail
Napisał Arek   
sobota, 12 styczeń 2008

Firma została założona w styczniu 1939 roku przez absolwentów uniwersytetu Stanford Williama Hewletta i Dave'a Packarda w... garażu (od nich i tego garażu powstała legenda "firm, które zaczynały w garażu") w Palo Alto w Kalifornii w USA (Krzemowa Dolina), gdzie mieści się obecnie główna siedziba spółki. Ich pierwszym produktem był dokładny oscylator dźwiękowy, model 200A. Innowacją było użycie jako rezystora żarówki. Pozwoliło to im sprzedawać Model 200A za jedyne 54,40 $, podczas gdy konkurencja mniej stabilne wersje sprzedawała za 200 USD. Jednym z pierwszych klientów był Walt Disney, który kupił osiem sztuk Modelu 200B, do testów systemu Fantasound (dźwięku stereofonicznego) przy tworzeniu filmu Fantasia.

William Hewlett & Dave Packard
 

Założyciele firmy oparli jej rozwój na filozofii harmonijnego wzrostu, bezpośrednio powiązanego z najcenniejszym pierwiastkiem, jakim w każdej firmie są ludzie. "The HP Way", bo tak nazwali zbiór wartości jakimi posługiwali się przy zarządzaniu firmą, pokazywał inną drogę budowania wartości firmy. Wraz z pojawieniem się w HP Carly Fioriny - nowego prezesa firmy, stopniowo odchodzono od wartości Hewletta i Packarda, by po połączeniu (de facto przejęciu) z Compaq Computer w 2002 roku oficjalnie zdyskredytować i usunąć "The HP Way" jako filozofię działania HP. Po pewnym czasie Carla Fiorina została zwolniona . Przez wiele lat HP było głównie producentem elektroniki dla producentów elektroniki i ośrodków badawczo-rozwojowych. Produkowano przede wszystkim sprzęt pomiarowy najwyższej klasy: oscyloskopy, woltomierze, analizatory widma, tzw. Network Analysers, różnego rodzaju generatory. Firma miała wiele osiągnięć w tej dziedzinie, wprowadziła wiele nowatorskich rozwiązań i opatentowanych wynalazków. Opracowywano sprzęt pomiarowy dla potrzeb techniki wielkich częstotliwości, w tym mikrofal. Sprzęt pomiarowy do półprzewodników i układów scalonych. Były osobny działy produkcji podzespołów mikrofalowych, półprzewodników w tym układów scalonych i w.cz., optoelektroniki. Powstały wydziały produkujące elektroniczny sprzęt medyczny: kardiomonitory, elektrokardiografy itp. , sprzęt pomiarowy i analityczny na potrzeby nauki między innymi spektrometry gazowe, cieczowe, masowe. Jej klientami były największe laboratoria i ośrodki badawcze, w tym NASA, DARPA, MIT, CERN. W wyniku działań podjętych przeciw firmie przez władze pod zarzutem praktyk monopolistycznych w 1999 roku doszło do podziału Hewlett Packard i utworzenia Agilent Technologies, który przejął produkcję inną niż komputerowa.

źródło: wikipedia.org 
Ostatnia aktualizacja ( sobota, 12 styczeń 2008 )
Następny >
  home         about us     contact us
 

http://www.e-hp.pl